294/630EM SKF 630x1090x137mm Width 137mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 294/630EM
Size (mm) 630x1090x137
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 630
Outer Diameter (mm) 1090
Width (mm) 137
d 630 mm
D 1090 mm
C 137 mm
H 280 mm
d1 995 mm
r1 min. 12 mm
r2 min. 12 mm
s 365 mm
B 181 mm
B1 270 mm
D1 815 mm
da min. 860 mm
Da max. 950 mm
ra max. 10 mm
Weight 1040 Kg
Basic dynamic load rating (C) 14400 kN
Basic static load rating (C0) 62000 kN
Fatigue load limit (Pu) 4150
Reference speed 260 r/min
Limiting speed 500 r/min
KOYO 482A/472A tapered roller bearings are a few brands you will Double Seal Enclosure find in our inventory. Find KOYO 482A/472A tapered roller bearings to see what’s in Cylindrical Bore Bore Type stock! Bore Type Cylindrical Bore Enclosure Double Seal Configuration Single Row Weight 0.019 kg d 10 mm D 26 mm B 8 mm Dynamic Load Rating 4,550 N