294/630-E-MB FAG Ca 13900000 N / Dynamic load rating (axial) 630x1090x280mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 294/630-E-MB
Size (mm) 630x1090x280
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 630
Outer Diameter (mm) 1090
Width (mm) 280
d 630 mm
D 1090 mm
T 280 mm
A 365 mm
D1 820 mm
Da max 960 mm
Db min 1115 mm
d1 995 mm
da min 840 mm
db max 681 mm
ra max 10 mm
rmin 12 mm
T1 136 mm
T2 101 mm
T3 176.5 mm
T4 198 mm
m 1015.7 kg / Weight
Ca 13900000 N / Dynamic load rating (axial)
C0a 58000000 N / Static load rating (axial)
nG 420 1/min / Limiting speed
nB 270 1/min / Reference speed
Cua 2850000 N / Fatigue limit load. axial
SKF NU 224 ECJ thrust ball bearings QuestionSKF NU 224 ECJ thrust ball bearings ? Find what you need faster by entering your 30x10x9 Size (mm) information . Size (mm) 30x10x9 Bore Diameter (mm) 30 Outer Diameter (mm) 10 Width (mm) 9 d 10 mm D 30 mm B 9 mm d1 17 mm D1 23 mm r1 – min. 0.9 mm