293/710-E1-MB INA db max. 746 mm 710x1060x212mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 293/710-E1-MB
Size (mm) 710x1060x212
Brand INA
Bore Diameter (mm) 710
Outer Diameter (mm) 1060
Width (mm) 212
d 710 mm
D 1 060 mm
T 212 mm
T1 103 mm
T2 76 mm
d1 985 mm
r min. 9.5 mm
A 394 mm
D1 855 mm
da min. 875 mm
Da max. 962 mm
db max. 746 mm
Db min. 1 082 mm
ra max. 8 mm
Weight 635 Kg
Basic dynamic load rating (C) 10 000 kN
Basic static load rating (C0) 46 000 kN
Reference speed 270 r/min
ZEN F2-6 thrust ball bearings ZEN F2-6 thrust ball bearings Manufacturers 27600 lbs static load capacity: , Online Wholesale 40 mm d Suppliers‎ ! d 40 mm static load capacity: 27600 lbs D 90 mm precision rating: Not Rated B 1.4375 in bearing material: Chrome Steel flanges: (2) Inner Ring cage material: Steel bore type: Straight finish/coating: Uncoated number of
ISB 24076 spherical roller bearings ISB 24076 spherical roller bearings Two-Bolt Base mounting: 1.2500 in d Product Brochures , Manufacturing Service . Get Your Free. mounting: Two-Bolt Base overall height: 3.2813 in d 1.2500 in base width: 1.7500 in bore type: Round D 4.7500 in base to bore centerline: 1.6875 in bolt size: 1/2 in duty type: Normal Duty lubrication
IKO SB 30A plain bearings LET OUR IKO SB 30A plain bearings EXPERTS GET YOU THE PARTS YOU 3.4375 in d NEED. d 3.4375 in D 12.88 to 14.63 in overall length: 16.7500 in base width: 5-1/2 in overall height: 11.3800 in expansion type: Expansion Bearing (Floating) mounting: Four-Bolt Base finish/coating: Black Oxide bearing type: Tapered Roller B 7 in