293/630-E-MB FAG nG 550 1/min / Limiting speed 630x950x190mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 293/630-E-MB
Size (mm) 630x950x190
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 630
Outer Diameter (mm) 950
Width (mm) 190
d 630 mm
D 950 mm
T 190 mm
A 345 mm
D1 765 mm
Da max 856 mm
Db min 970 mm
d1 885 mm
da min 839 mm
db max 665 mm
ra max 8 mm
rmin 9.5 mm
T1 92 mm
T2 68 mm
T3 122 mm
T4 138 mm
m 443.6 kg / Weight
Ca 8100000 N / Dynamic load rating (axial)
C0a 37000000 N / Static load rating (axial)
nG 550 1/min / Limiting speed
nB 320 1/min / Reference speed
Cua N / Fatigue limit load. axial
ISO 29240 M thrust roller bearings High Quality ISO 29240 M thrust roller bearings. Competitive 75 mm d Pricing. Accept Small Order. Easy and Fast 4DC Dimension series Shipping. Dimension series 4DC d 75 mm D 130 mm T 33.25 mm d1 ≈ 100.65 mm B 31 mm C 27 mm r1,2 min. 2 mm r3,4 min. 1.5 mm a 29.265