292/800EM SKF 800x1060x77mm Fatigue load limit (Pu) 2550 Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 292/800EM
Size (mm) 800x1060x77
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 800
Outer Diameter (mm) 1060
Width (mm) 77
d 800 mm
D 1060 mm
C 77 mm
H 155 mm
d1 1010 mm
r1 min. 7.5 mm
r2 min. 7.5 mm
s 434 mm
B 97 mm
B1 149 mm
D1 911 mm
da min. 935 mm
Da max. 980 mm
ra max. 6 mm