292/530EM SKF Reference speed 530 r/min 530x710x56mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 292/530EM
Size (mm) 530x710x56
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 530
Outer Diameter (mm) 710
Width (mm) 56
d 530 mm
D 710 mm
C 56 mm
H 109 mm
d1 675 mm
r1 min. 5 mm
r2 min. 5 mm
s 285 mm
B 66 mm
B1 105 mm
D1 608 mm
da min. 620 mm
Da max. 655 mm
ra max. 4 mm