25TAB06DB NACHI 25x62x15mm Dynamic Load Rating 29.900 N Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 25TAB06DB
Size (mm) 25x62x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 25
Outer Diameter (mm) 62
Width (mm) 15
d 25 mm
D 62 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
Weight 0.24 Kg
Basic dynamic load rating (C) 29.9 kN
Basic static load rating (C0) 46.4 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Open
Configuration Double Row
Bore Size 25 mm
Outside Diameter 62 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Starting Torque – Grease Lubrication 20 N·cm
Dynamic Load Rating 29.900 N
Static Load Rating 46.400 N
Limiting Speed – Grease 4.650 rpm
Limiting Speed – Oil 6.000 rpm
da1 (min) 46.2 mm
da2 (min) 39.7 mm
Da1 (max) 46 mm
Da2 (max) 53.4 mm
KOYO 53232U thrust ball bearings KOYO 53232U thrust ball bearings with easy-to-use parts graphics, giving you the ability to check parts availability, 12 Bore Diameter (mm) pricing, examine remanufactured options. Bore Diameter (mm) 12 Width (mm) 22 d 12 mm A 14 mm A1 4 mm B 22 mm H2 49 mm J 63.5 mm L 81 mm N 7