249/850CA/W33 SKF ra max. 5 mm 850x1120x272mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 249/850CA/W33
Size (mm) 850x1120x272
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 850
Outer Diameter (mm) 1120
Width (mm) 272
d 850 mm
D 1120 mm
B 272 mm
C 272 mm
b 22.3 mm
d2 940 mm
r1 min. 6 mm
r2 min. 6 mm
D1 1029 mm
K 12 mm
da min. 873 mm
Da max. 1097 mm
ra max. 5 mm
Weight 740 Kg
Basic dynamic load rating (C) 9300 kN
Basic static load rating (C0) 22800 kN
Fatigue load limit (Pu) 1370
Reference speed 220 r/min
Limiting speed 400 r/min
Calculation factor (e) 0.22
Calculation factor (Y0) 2.8
Calculation factor (Y1) 3
Toyana 32320 A tapered roller bearings Browse Toyana 32320 A tapered roller bearings Categories 200 mm d in the Manufacturers Online Free. 340 mm D including . 112 mm B d 200 mm D 340 mm B 112 mm D1 300.6 mm rs min 3 mm Number of lubrication holes 3 b 17.7 mm k 8 mm Associated sleeve reference H3140