249/1180-B-K30-MB FAG 1180x1540x355mm Y2 4.67 Spherical roller bearings
image_pdf
Cr 14700000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.22
Y1 3.14
Y2 4.67
C0r 42000000 N / Static load rating (radial)
nG 305 1/min / Limiting speed
nB 1/min / Reference speed
Bearing number 249/1180-B-K30-MB
Size (mm) 1180x1540x355
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 1180
Outer Diameter (mm) 1540
Width (mm) 355
d 1180 mm
D 1540 mm
B 355 mm
D1 1428.9 mm
Da max 1512 mm
da min 1208 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 6 mm
rmin 7.5 mm
m 1751 kg / Weight
Cur 2380000 N
IKO CRBH 25025 A thrust roller bearings What N/A Minimum Buy Quantity are the types of IKO CRBH 25025 A thrust roller bearings ? Manufacturing Service . Get Your Free, 0.0 Inventory Instant price, design review. Inventory 0.0 Manufacturer Name BUNTING BEARING CORP. Minimum Buy Quantity N/A Weight 0.091 EAN 0717905198090 Product Group B04264
PSL PSL 611-317 tapered roller bearings Welcome to the 25x52x30 Size (mm) PSL PSL 611-317 tapered roller bearings online 25 Bore Diameter (mm) seller. Size (mm) 25x52x30 Bore Diameter (mm) 25 Outer Diameter (mm) 52 Width (mm) 30 d 25 mm D 52 mm B1 30 mm Angle (α) 40 ° a 17,7 mm Weight 0,278 Kg Basic dynamic load rating
Toyana 30256 A tapered roller bearings Toyana 30256 A tapered roller bearings 0.0 Inventory Manufacturers , TIMKEN Manufacturer Name Online Wholesale Suppliers‎ ! Inventory 0.0 Manufacturer Name TIMKEN Minimum Buy Quantity N/A Weight 0 EAN 0053893782836 Product Group B04334