24192-K30-MB-W33+AH24192 NKE Width 300mm 460x760x300mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 24192-K30-MB-W33+AH24192
Size (mm) 460x760x300
Brand NKE
Bore Diameter (mm) 460
Outer Diameter (mm) 760
Width (mm) 300
d 460 mm
d1 440 mm
D 760 mm
B 300 mm
C 300 mm
r1 min. 7.5 mm
r2 min. 7.5 mm
B1 332 mm
B2 355 mm
C 32 mm
Thread (G) Tr 480×5
Weight 600 Kg
Basic dynamic load rating (C) 7378 kN
Basic static load rating (C0) 14889 kN
Limiting speed 670 r/min
Calculation factor (e) 0.37
Calculation factor (Y0) 1.76
Calculation factor (Y1) 1.8
NTN 562938M thrust ball bearings High Quality NTN 562938M thrust ball bearings. Competitive 1.5000 in d Pricing. Accept Small Order. Easy and Fast Shipping. d 1.5000 in radial dynamic load capacity: 2150 lbf D 5.6719 in radial static load capacity: 1080 lbf B 6.8750 in seal type: Contact Seal bore type: Round end type: Open Cover & Back Seal duty
NTN 32920X tapered roller bearings NTN 32920X tapered roller bearings with easy-to-use parts graphics, giving you the ability to check 38 mm d parts availability, pricing, examine remanufactured 52 mm D options. d 38 mm maximum pv value: 2.45 N/mm² – m/s D 52 mm maximum p value: 17.5 N/mm² overall length: 30 mm maximum v value: 0.85 m/s SFPM
NTN 33015 tapered roller bearings How 115 mm Shaft Size do you find the NTN 33015 tapered roller bearings specification? Felt Type Seal Type Manufacturers Online Free check! Split Cylindrical Expansion Type Bearing Type Shaft Size 115 mm Seal Type Felt Type Bearing Type Split Cylindrical Expansion Type Support Type Two-Bolt Plummer Block Series Type Light Series Pillow/Plummer Block Style