24180-B-K30 FAG nB 310 1/min / Reference speed 400x650x250mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 24180-B-K30
Size (mm) 400x650x250
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 400
Outer Diameter (mm) 650
Width (mm) 250
d 400 mm
D 650 mm
B 250 mm
D1 553.5 mm
Da max 624 mm
da min 426 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 5 mm
rmin 6 mm
m 318 kg / Weight
Cr 5100000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.39
Y1 1.72
Y2 2.56
C0r 10400000 N / Static load rating (radial)
nG 810 1/min / Limiting speed
nB 310 1/min / Reference speed
Cur 720000 N
KOYO 2876/2820 tapered roller bearings Request A Quote For Your 50x72x34 Size (mm) Special KOYO 2876/2820 tapered roller bearings Needs Today! Free Quotes. ISO 50 Bore Diameter (mm) 9001 certified. Size (mm) 50x72x34 Bore Diameter (mm) 50 Outer Diameter (mm) 72 Width (mm) 34 d 50 mm F 58 mm D 72 mm B 34 mm C 30 mm r