24160CAK30E4 NSK 300x500x200mm Calculation factor (e) 0.38 Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 24160CAK30E4
Size (mm) 300x500x200
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 300
Outer Diameter (mm) 500
Width (mm) 200
d 300 mm
D 500 mm
B 200 mm
C 200 mm
r min. 5 mm
da min. 322 mm
Da min 423 mm
Da max. 478 mm
ra max. 4 mm
Weight 152 Kg
Basic dynamic load rating (C) 3100 kN
Basic static load rating (C0) 5800 kN
(Grease) Lubrication Speed 500 r/min
(Oil) Lubrication Speed 670 r/min
Calculation factor (e) 0.38
Calculation factor (Y0) 1.7
Calculation factor (Y2) 2.6
SKF PCM 11512070 E plain bearings What are the dimensions of a SKF PCM 11512070 E plain bearings? 55x100x33.3 Size (mm) Manufacturing Service . Get Your Free, Instant Quote‎! 100 Outer Diameter (mm) Size (mm) 55x100x33.3 Bore Diameter (mm) 55 Outer Diameter (mm) 100 Width (mm) 33,3 d 55 mm D 100 mm B1 33,3 mm C 33,3 mm a 50,7
IKO RNAFW 172520 needle roller bearings Advance IKO RNAFW 172520 needle roller bearings is your source for 160x240x60 Size (mm) quality and accessories. shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 . 160 Bore Diameter (mm) Size (mm) 160x240x60 Bore Diameter (mm) 160 Outer Diameter (mm) 240 Width (mm) 60 d 160 mm D 240 mm