24128-CE-K30-W33 NKE Limiting speed 2400 r/min 140x225x85mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 24128-CE-K30-W33
Size (mm) 140x225x85
Brand NKE
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 225
Width (mm) 85
d 140 mm
D 225 mm
B 85 mm
C 85 mm
r1 min. 2.1 mm
r2 min. 2.1 mm
Weight 12.8 Kg
Basic dynamic load rating (C) 677 kN
Basic static load rating (C0) 1156 kN
Limiting speed 2400 r/min
Calculation factor (e) 0.35
Calculation factor (Y0) 1.91
Calculation factor (Y1) 1.95
FAG 713619250 wheel bearings Various 60 mm A types and sizes to accommodate your FAG 713619250 wheel bearings requirements. 30 mm A1 A 60 mm A1 30 mm B 25.4 mm B1 38.9 mm d 35 mm d1 51.1 mm G M6x1 H 95 mm H1 19 mm H2 140 mm J 127 mm L 167 mm L1 56