241/710-B-K30-MB+AH241/710 FAG 710x1150x438mm Limiting speed 400 r/min Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/710-B-K30-MB+AH241/710
Size (mm) 710x1150x438
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 710
Outer Diameter (mm) 1150
Width (mm) 438
d 710 mm
d1 670 mm
D 1 150 mm
B 438 mm
C 438 mm
n 23.5 mm
I 483 mm
a 26 mm
b 45 mm
r min. 9.5 mm
D1 982 mm
Thread (G) Tr740X7
da min. 750 mm
Da max. 1 110 mm
ra max. 8 mm
d5 12.5 r/min
Weight 2029 Kg
Basic dynamic load rating (C) 15600 kN
Basic static load rating (C0) 35500 kN
Fatigue load limit (Pu) 2340
Reference speed 116 r/min
Limiting speed 400 r/min
Calculation factor (e) 0.38
Calculation factor (Y0) 1.75
Calculation factor (Y1) 1.79
ISO GW 220 plain bearings ISO GW 220 plain bearings SEARCH – Whether it’s agriculture or construction equipment your working 2.5000 in d on, Has the you need. d 2.5000 in operating temperature range: Max 250° D 6.2500 in maximum rpm: 2250 RPM housing width: 2.0000 in seal type: Single Lip Contact inner ring width: 2.7500 in lubrication type: Lubrication