241/630-B-K30-MB FAG nB 136 1/min / Reference speed 630x1030x400mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/630-B-K30-MB
Size (mm) 630x1030x400
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 630
Outer Diameter (mm) 1030
Width (mm) 400
d 630 mm
D 1030 mm
B 400 mm
D1 872.2 mm
Da max 998 mm
da min 662 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 6 mm
rmin 7.5 mm
m 1360 kg / Weight
Cr 12900000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.38
Y1 1.78
Y2 2.65
C0r 29000000 N / Static load rating (radial)
nG 440 1/min / Limiting speed
nB 136 1/min / Reference speed
Cur 1960000 N
FBJ 33113 tapered roller bearings FBJ 33113 tapered roller bearings Warehouse offers 180 Outer Diameter (mm) car 85x180x41 Size (mm) parts and car accessories. We sell discount online as well as cheap machinery parts. Size (mm) 85x180x41 Bore Diameter (mm) 85 Outer Diameter (mm) 180 Width (mm) 41 d 85 mm D 180 mm B 41 mm C 41 mm
IKO PHS 14EC plain bearings IKO PHS 14EC plain bearings SEARCH – Whether it’s agriculture or construction equipment your working on, Has the you 2.0000 in d 22900 lbf, 39900 lbf dynamic load capacity: need. d 2.0000 in dynamic load capacity: 22900 lbf, 39900 lbf cone width: 0.8750 in static load capacity: 21500 lbf cage material: Steel finish/coating: Uncoated abma