240TAC29D+L NSK 240x320x96mm r1 min. 1.1 mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 240TAC29D+L
Size (mm) 240x320x96
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 240
Outer Diameter (mm) 320
Width (mm) 96
d 240 mm
D 320 mm
T 96 mm
C 48 mm
Angle (α) 60 °
r min. 2.1 mm
r1 min. 1.1 mm
Da 307 mm
ra max. 2 mm
rb max. 1 mm
da 270 mm