2307EEG15 SNR d 35.000 mm 35x80x31mm Self aligning ball bearings
image_pdf
d1 44.5 mm
D1 69 mm
rs min 1.5 mm
e 0.25
Y1 2.47
Y2 3.82
Radial clearance class CN
Precision class P0
Mass 0.74 kg
Dynamic load, C 25.1 kN
Static load, C0 7.9 kN
Nlim 5.500 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.41 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 5.53 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 5.79 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 8.21 Hz
da min 43 mm
Da max 72 mm
ra max 1.5 mm
Bearing number 2307EEG15
Size (mm) 35x80x31
Brand SNR
Bore Diameter (mm) 35.000
Outer Diameter (mm) 80.000
Width (mm) 31.000
d 35.000 mm
D 80.000 mm
B 31.000 mm
C 31.000 mm