2202EEG15 SNR B 14.000 mm 15x35x14mm Self aligning ball bearings
image_pdf
d1 19.1 mm
D1 28.8 mm
rs min 0.6 mm
e 0.34
Y1 1.86
Y2 2.89
Radial clearance class CN
Precision class P0
Mass 0.06 kg
Dynamic load, C 7.5 kN
Static load, C0 1.75 kN
Nlim 13.000 rpm
Min operating temperature, Tmin -10 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.39 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 4.18 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 3.89 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 6.11 Hz
da min 19 mm
Da max 31 mm
ra max 0.6 mm
Bearing number 2202EEG15
Size (mm) 15x35x14
Brand SNR
Bore Diameter (mm) 15.000
Outer Diameter (mm) 35.000
Width (mm) 14.000
d 15.000 mm
D 35.000 mm
B 14.000 mm
C 14.000 mm