20TAB04-2NK NACHI da1 33.7 mm 20x47x15mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 20TAB04-2NK
Size (mm) 20x47x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 20
Outer Diameter (mm) 47
Width (mm) 15
d 20 mm
D 47 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
Weight 0.12 Kg
Basic dynamic load rating (C) 25.9 kN
Basic static load rating (C0) 32 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Double Seal
Configuration Single Row
Bore Size 20 mm
Outside Diameter 47 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
2B 30 mm
Dynamic Load Rating 25.900 N
Static Load Rating 32.000 N
Limiting Speed – Oil 4.400 rpm
Starting Torque – Grease Lubrication 15 N·cm
Da1 35 mm
Da2 41.9 mm
da1 33.7 mm
da2 26.8 mm