20BTM2820A KOYO 20x28x20mm Fw 20 mm Needle roller bearings
image_pdf
Bearing number 20BTM2820A
Size (mm) 20x28x20
Brand KOYO
Bore Diameter (mm) 20
Outer Diameter (mm) 28
Width (mm) 20
Fw 20 mm
D 28 mm
C 20 mm
Weight 0.031 Kg
Basic dynamic load rating (C) 17.4 kN
Basic static load rating (C0) 22.3 kN
ISO 23026 KCW33+H3026 spherical roller bearings Welcome to the ISO 23026 KCW33+H3026 spherical roller bearings 14 mm D online 12 mm d seller. d 12 mm D 14 mm B 15 mm Tolerance shaft h9 Tolerance housing H7 Specific dynamic load factor K 40 N/mm² Specific static load factor K0 80 N/mm² Permissible sliding velocity v min. 0 m/s Permissible sliding