207TAD20 NACHI Basic dynamic load rating (C) 257 kN 207x310x132mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 207TAD20
Size (mm) 207x310x132
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 207
Outer Diameter (mm) 310
Width (mm) 132
d 207 mm
D 310 mm
T 132 mm
ra1 max. 1 mm
Angle (α) 60 °
d1 274 mm
r min. 2.1 mm
r1 min. 1.1 mm
C 66 mm
da min. 244 mm
Da max. 292 mm
ra max. 2 mm
Weight 32.7 Kg
Basic dynamic load rating (C) 257 kN
Basic static load rating (C0) 835 kN
(Grease) Lubrication Speed 1350 r/min
SKF 31328 XJ2 tapered roller bearings The online SKF 31328 XJ2 tapered roller bearings parts store gives you immediate 1.0625 in d access to a selection of more than 1.4 million new, 3.2500 in D used, remanufactured. d 1.0625 in radial dynamic load capacity: 4410 lbf D 3.2500 in radial static load capacity: 2540 lbf bore type: Round seal type: Contact