190TAC20D+L NSK Basic static load rating (C0) 1 060 kN 190x290x120mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 190TAC20D+L
Size (mm) 190x290x120
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 190
Outer Diameter (mm) 290
Width (mm) 120
d 190 mm
D 290 mm
T 120 mm
C 60 mm
Angle (α) 60 °
r min. 2.1 mm
r1 min. 1.1 mm
Da 274 mm
ra max. 2 mm
rb max. 1 mm
da 230 mm