17TAB04DB-2NK NACHI 2B 30 mm 17x47x15mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 17TAB04DB-2NK
Size (mm) 17x47x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 17
Outer Diameter (mm) 47
Width (mm) 15
d 17 mm
D 47 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
Weight 0.13 Kg
Basic dynamic load rating (C) 25.9 kN
Basic static load rating (C0) 32 kN
Enclosure Double Seal
Configuration Double Row
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 17 mm
Outside Diameter 47 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Dynamic Load Rating 5.800 N
Static Load Rating 7.200 N
Limiting Speed – Oil 4.400 rpm
Starting Torque – Grease Lubrication 15 N·cm
Da1 35 mm
Da2 41.9 mm
da1 33.7 mm
da2 26.8 mm