165TAD20 NACHI 165x240x96mm Weight 13.6 Kg Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 165TAD20
Size (mm) 165x240x96
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 165
Outer Diameter (mm) 240
Width (mm) 96
d 165 mm
D 240 mm
T 96 mm
ra1 max. 1 mm
Angle (α) 60 °
d1 212 mm
r min. 2.1 mm
r1 min. 1.1 mm
C 48 mm
da min. 190 mm
Da max. 227 mm
ra max. 2 mm