16018-2RS ZEN 90x140x16mm Basic dynamic load rating (C) 41.5 kN Deep groove ball bearings
image_pdf
Bearing number 16018-2RS
Size (mm) 90x140x16
Brand ZEN
Bore Diameter (mm) 90
Outer Diameter (mm) 140
Width (mm) 16
d 90 mm
D 140 mm
B 16 mm
C 16 mm
Weight 0.87 Kg
Basic dynamic load rating (C) 41.5 kN
Basic static load rating (C0) 39 kN
SKF NUP 206 ECP thrust ball bearings Manufacturers 98,425 Bore Diameter (mm) of all 98.425x160x83.9 Size (mm) are represented in our partial list of clients. Contact Gary for a complete SKF NUP 206 ECP thrust ball bearings list of clients and projects. Size (mm) 98.425x160x83.9 Bore Diameter (mm) 98,425 Outer Diameter (mm) 160 Width (mm) 83,9 d 98,425 mm D 160 mm