150KBE2502+L NSK Calculation factor (Y0) 1.8 150x250x115mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 150KBE2502+L
Size (mm) 150x250x115
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 150
Outer Diameter (mm) 250
Width (mm) 115
d 150 mm
D 250 mm
T 115 mm
C 95 mm
r min. 3 mm
r1 min. 1 mm
da min. 168 mm
Db min. 238 mm
ra max. 2.5 mm
rb max. 1 mm