150KBE22 NACHI Calculation factor (Y1) 1.55 150x270x130mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 150KBE22
Size (mm) 150x270x130
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 150
Outer Diameter (mm) 270
Width (mm) 130
d 150 mm
D 270 mm
B1 164 mm
C 130 mm
r min. 4 mm
r1 min. 1 mm
Weight 35.1 Kg
Basic dynamic load rating (C) 1050 kN
Basic static load rating (C0) 1980 kN
Calculation factor (e) 0.43
Calculation factor (Y0) 1.52
Calculation factor (Y1) 1.55
NKE 54315-MP thrust ball bearings Online shopping NKE 54315-MP thrust ball bearings C0 (Normal) Clearance from a great selection at Store. … Accessories. Clearance C0 (Normal) Bore Size d 80 mm Features Non-Contact Seals Weight 0.82 Kg Outside Diameter D 125.000 mm Outside Ring Width B 22.000 mm Radius Rs min 1.100 mm Cr – Dynamic Load Rating 47.5 kN