150KBE030 NACHI Basic static load rating (C0) 565 kN 150x225x56mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 150KBE030
Size (mm) 150x225x56
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 150
Outer Diameter (mm) 225
Width (mm) 56
d 150 mm
D 225 mm
B1 70 mm
C 56 mm
r min. 3 mm
r1 min. 1 mm
Weight 8.35 Kg
Basic dynamic load rating (C) 345 kN
Basic static load rating (C0) 565 kN
Calculation factor (e) 0.32
Calculation factor (Y0) 2.07
Calculation factor (Y1) 2.12
Toyana CX426 wheel bearings Request A Quote 3.5000 in d For Your Special Toyana CX426 wheel bearings Needs Today! Free Quotes. ISO 9001 certified. d 3.5000 in base width: 3.7500 in overall length: 12.3000 in expansion type: Expansion Bearing (Floating) overall height: 7.6900 in B 4.4700 in mounting: Four-Bolt Base radial dynamic load capacity: 79700 lbs bearing type: Spherical