150KBE03 NACHI 150x320x120mm r1 min. 1.5 mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 150KBE03
Size (mm) 150x320x120
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 150
Outer Diameter (mm) 320
Width (mm) 120
d 150 mm
D 320 mm
B1 154 mm
C 120 mm
r min. 5 mm
r1 min. 1.5 mm
Weight 51.2 Kg
Basic dynamic load rating (C) 1170 kN
Basic static load rating (C0) 1840 kN
Calculation factor (e) 0.36
Calculation factor (Y0) 1.83
Calculation factor (Y1) 1.87
FAG 53238-MP thrust ball bearings Advance FAG 53238-MP thrust ball bearings is your source for quality 12 mm B and accessories. 12.7 mm d shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 . d 12.7 mm D 40 mm B 12 mm rs min 0.6 mm Radial clearance class CN Mass 0.07 kg Dynamic load,