150KBE02 NACHI 150x270x87mm Basic static load rating (C0) 1220 kN Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 150KBE02
Size (mm) 150x270x87
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 150
Outer Diameter (mm) 270
Width (mm) 87
d 150 mm
D 270 mm
B1 109 mm
C 87 mm
r min. 4 mm
r1 min. 1 mm
Weight 22.9 Kg
Basic dynamic load rating (C) 735 kN
Basic static load rating (C0) 1220 kN
Calculation factor (e) 0.43
Calculation factor (Y0) 1.53
Calculation factor (Y1) 1.57
SKF NU 2305 ECJ thrust ball bearings are a few brands you will find in our inventory. Find SKF NU 2305 ECJ thrust ball bearings 22 Outer Diameter (mm) to see 10x22x6 Size (mm) what’s in stock! Size (mm) 10x22x6 Bore Diameter (mm) 10 Outer Diameter (mm) 22 Width (mm) 6 d 10 mm D 22 mm B 6 mm C 6