140TAC20D+L NSK (Grease) Lubrication Speed 2 600 r/min 140x210x84mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 140TAC20D+L
Size (mm) 140x210x84
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 210
Width (mm) 84
d 140 mm
D 210 mm
T 84 mm
C 42 mm
Angle (α) 60 °
r min. 2 mm
r1 min. 1 mm
Da 198 mm
ra max. 2 mm
rb max. 1 mm
da 167 mm