140KBE2201+L NSK (Grease) Lubrication Speed 1200 r/min 140x225x85mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 140KBE2201+L
Size (mm) 140x225x85
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 225
Width (mm) 85
d 140 mm
D 225 mm
T 85 mm
C 68 mm
r min. 3 mm
r1 min. 1 mm
da min. 158 mm
Db min. 215 mm
ra max. 2.5 mm
rb max. 1 mm
Weight 11.7 Kg
Basic dynamic load rating (C) 490 kN
Basic static load rating (C0) 850 kN
(Grease) Lubrication Speed 1200 r/min
(Oil) Lubrication Speed 1600 r/min
Calculation factor (e) 0.39
Calculation factor (Y0) 1.7
Calculation factor (Y2) 2.6
SKF 89416M thrust roller bearings How do you find 130 Bore Diameter (mm) the SKF 89416M thrust roller bearings specification? Manufacturers Online 130x230x40 Size (mm) Free check! Size (mm) 130x230x40 Bore Diameter (mm) 130 Outer Diameter (mm) 230 Width (mm) 40 d 130 mm D 230 mm B 40 mm C 40 mm
ISO 24122 K30W33 spherical roller bearings 52 mm D offers a ISO 24122 K30W33 spherical roller bearings selection 5580 lbf static load capacity: of Genuine at Wholesale Prices. We are a 45 mm d ISO 24122 K30W33 spherical roller bearings Certified Parts Retailer d 45 mm static load capacity: 5580 lbf D 52 mm maximum rpm: 7000 RPM B 12 mm