140KBE031+L NSK 140x225x84mm (Oil) Lubrication Speed 1600 r/min Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 140KBE031+L
Size (mm) 140x225x84
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 225
Width (mm) 84
d 140 mm
D 225 mm
T 84 mm
C 68 mm
r min. 3 mm
r1 min. 1 mm
da min. 158 mm
Db min. 215 mm
ra max. 2.5 mm
rb max. 1 mm