130KBE22 NACHI 130x230x117.5mm B1 145 mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 130KBE22
Size (mm) 130x230x117.5
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 130
Outer Diameter (mm) 230
Width (mm) 117.5
d 130 mm
D 230 mm
B1 145 mm
C 117.5 mm
r min. 4 mm
r1 min. 1 mm
Weight 22.1 Kg
Basic dynamic load rating (C) 825 kN
Basic static load rating (C0) 1560 kN
Calculation factor (e) 0.43
Calculation factor (Y0) 1.52
Calculation factor (Y1) 1.55
ISO 2314K+H2314 self aligning ball bearings 3209-b-2hrs-tvh-fag SKU: offers a ISO 2314K+H2314 self aligning ball bearings selection of Genuine at Wholesale Prices. We are a ISO 2314K+H2314 self aligning ball bearings Certified Parts Retailer SKU: 3209-b-2hrs-tvh-fag Availability: In Stock Weight: 0.64 KGS d 45mm D 85mm B 30.2mm Dynamic Load Rating (kN): 48 Static Load Rating (kN): 37.5 Fatigue Load Rating