120TAC20X+L NSK T 72 mm 120x180x72mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 120TAC20X+L
Size (mm) 120x180x72
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 120
Outer Diameter (mm) 180
Width (mm) 72
d 120 mm
D 180 mm
T 72 mm
C 36 mm
Angle (α) 60 °
r min. 2 mm
r1 min. 1 mm
Da 168 mm
ra max. 2 mm
rb max. 1 mm
da 144 mm
Weight 5.5 Kg
Basic dynamic load rating (C) 106 kN
Basic static load rating (C0) 375 kN
(Grease) Lubrication Speed 3000 r/min
SKF 32944 tapered roller bearings QuestionSKF 32944 tapered roller bearings ? Find 200x310x70 Size (mm) what you need faster by entering your 200 Bore Diameter (mm) information . Size (mm) 200x310x70 Bore Diameter (mm) 200 Outer Diameter (mm) 310 Width (mm) 70 d 200 mm D 310 mm T 70 mm B 70 mm C 66 mm dk 290 mm
IKO POSB 10 plain bearings IKO POSB 10 plain bearings Product Brochures , Manufacturing Service . Get Your Free. 2.4375 in d d 2.4375 in radial dynamic load capacity: 16300 lbf D 6.0000 in radial static load capacity: 11900 lbf bore type: Round seal type: Contact with Flinger duty type: Medium Duty length through bore: 2.874 in mounting type: Four-Bolt
IKO RNA 6905U needle roller bearings Welcome to the 100 mm d IKO RNA 6905U needle roller bearings online seller. d 100 mm series: 22200 D 180 mm manufacturer product page: Click here B 46 mm manufacturer upc number: 793699332001 bore type: Tapered 1:12