120KBE30+L NSK Calculation factor (Y0) 1.6 120x180x46mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 120KBE30+L
Size (mm) 120x180x46
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 120
Outer Diameter (mm) 180
Width (mm) 46
d 120 mm
D 180 mm
T 46 mm
C 41 mm
r min. 2.5 mm
r1 min. 0.6 mm
da min. 135 mm
Db min. 172 mm
ra max. 2 mm
rb max. 0.6 mm
Weight 3.75 Kg
Basic dynamic load rating (C) 184 kN
Basic static load rating (C0) 296 kN
(Grease) Lubrication Speed 1500 r/min
(Oil) Lubrication Speed 2000 r/min
Calculation factor (e) 0.4
Calculation factor (Y0) 1.6
Calculation factor (Y2) 2.5
Toyana CX360 wheel bearings The online Toyana CX360 wheel bearings parts store gives you immediate access to a selection of more than 1.4 1.1250 in d million new, used, remanufactured. d 1.1250 in radial static load capacity: 2500 lb D 4.5938 in seal type: Contact Seal B 5.5625 in length through bore: 1-9/32 in bore type: Round finish/coating: Uncoated