120KBE030+L NSK Calculation factor (e) 0.39 120x180x58mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 120KBE030+L
Size (mm) 120x180x58
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 120
Outer Diameter (mm) 180
Width (mm) 58
d 120 mm
D 180 mm
T 58 mm
C 46 mm
r min. 2.5 mm
r1 min. 0.6 mm
da min. 135 mm
Db min. 172 mm
ra max. 2 mm
rb max. 0.6 mm