100KBE02 NACHI Calculation factor (e) 0.42 100x180x67mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 100KBE02
Size (mm) 100x180x67
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 100
Outer Diameter (mm) 180
Width (mm) 67
d 100 mm
D 180 mm
B1 83 mm
C 67 mm
r min. 3 mm
r1 min. 1 mm
Weight 7.74 Kg
Basic dynamic load rating (C) 410 kN
Basic static load rating (C0) 660 kN
Calculation factor (e) 0.42
Calculation factor (Y0) 1.57
Calculation factor (Y1) 1.61
Toyana 54234 thrust ball bearings Can’t find what you’re looking for 160 mm d1 Toyana 54234 thrust ball bearings ? Our expert Representatives be in contact with 90 mm B you shortly! d1 160 mm D 260 mm B 90 mm B1 106 mm d2 ≈ 195 mm D1 ≈ 236 mm B2 ≈ 117 mm G M 180×3 G1