100DC67170A KOYO 500x670x170mm Basic dynamic load rating (C) 2940 kN Cylindrical roller bearings
image_pdf
Bearing number 100DC67170A
Size (mm) 500x670x170
Brand KOYO
Bore Diameter (mm) 500
Outer Diameter (mm) 670
Width (mm) 170
d 500 mm
Fw 545 mm
D 670 mm
B 170 mm
r min. 5 mm
da min. 520 mm
da max 541 mm
Da max. 650 mm
db min 551 mm
ra max. 4 mm
Weight 171 Kg
Basic dynamic load rating (C) 2940 kN
NSK 53308U thrust ball bearings 100% 49 mm A Authentic. NSK 53308U thrust ball bearings Highest Quality. Certified Supplier. 37 mm A2 A 49 mm A1 16 mm A2 37 mm B 43.5 mm A5 32.6 mm d 50 mm G M6x1 H 117 mm H1 102 mm H2 83 mm L 149 mm L1 90 mm L2 16 mm